Lagermjød

145,00 DKK
paymentlogo paymentlogo paymentlogo

Forsommerhonning på fineste vis

LAGERMJØD MED 11% ALC.VOL

Lagermjød er brygget på dansk forsommerhonning, der hvert år høstes omkring d. 1. maj.

Du kunne også være interesseret i…
Du har nyligt set

Forsommerhonning på fineste vis

LAGERMJØD MED 11% ALC.VOL

Lagermjød er brygget på dansk forsommerhonning, der hvert år høstes omkring d. 1. maj. Bierne trækker primært på eng- og markblomster. Forsommerhonning ligger midt på smagsspektrummet og er en fantastisk smagsforstærker. Derfor er den også basen i samtlige af Mjødladens frugtmjød - som Lagermjød er basen i vores udvalg af kryddermjød.

Lagermjøds lette sødme, der prikker på tungen, kombineret med vinøs smagsoplevelse, er lig med masser af potentiale og brugsmuligheder - den er en fantastisk smagsforstærker til desserter, lette oste m.m. - og så har vi erfaret, at "rester på panden" bliver endnu bedre med en sjat Lagermjød tilsat.
Lagermjød serveres kølig - omkring 5°C.

 

Peter Nørgaard april 11, 2020

Den helt rigtige mjød som vores forfædre drak den, den kan varmt anbefales, prøv en fynsk hal og hal, hal et minut i syv ( 1859 Albani ) og hal lager mjød, det er guf for guderne.

Tilføj anmeldelse: